Dropshipping İşine Başlamadan Önce Keşke Bilseydim Diyeceğiniz 5 Şey

dropshipping

Dropshipping sektöründe 14 yılı aşkın deneyime sahip bir e-ticaret uzmanı olarak, ilk seferde doğru bir şeyler yapabilmem için işe başladığımda bilmeyi dilediğim şeyler bunlardı.

Deneme ve yanılma, iş yapmanın kaçınılmaz bir parçasıdır. Girişimciler olarak, atılımlar üretmek için bazen hataların gerekli olduğunu görüyoruz. Eski Çin atasözünün hatalarımızdan ders almakla ilgili dediği gibi, “Başarısızlık başarının anasıdır.”

Aslında, kendi işimizi yürütürken gerçek dünya sorunlarıyla uğraşırken uygulamalı deneyimin yerini hiçbir şey tutamaz. Bazı yanlış adımlar kaçınılmaz olabilir, ancak zor yoldan öğrendiğim bu derslerden ders alarak kendinizi maliyetli hatalardan ve yıllarca boşa harcanan zamandan kurtarabilirsiniz.

Alakalı: eBay Dropshipping Nedir: Garantili Başarı için 8+ İpucu!

20/20 netliği ile, bir stoksuz satış işine başlamadan önce bilmek istediğim beş şey var:

1. Ürün Kalitesine Önem Verin

Dropshipping iş modeline ilk başladığım zamana geri dönebilseydim, genç halime ürün kalitesini her şeyin üstünde tutmasını söylerdim.

Keşke ürünün kendisini görmeden ürün kalitesine güvenmemem gerektiğini bilseydim.

Birçok dropshipper ürünlerini harika platformlar olan AliExpress ve Alibaba’dan tedarik ediyor. Ancak benim yaptığımı yapmayın, ki bu da en ucuz fiyatla tedarikçiyi seçmektir.

Bu büyük bir hataydı çünkü tedarikçiler en rekabetçi fiyatları sunmak için ürün kalitesinden ve ambalaj kalitesinden ödün veriyorlardı. Dropshipping yaptığımız için numuneleri kontrol etmedik. Sonuç olarak, ürünlerin reklamlarda kullanılanlarla eşleşmediği konusunda çok sayıda müşteri şikayeti aldık.

Geriye dönüp neyin yanlış gittiğini düşünmeye başladık. Seçtiğimiz tedarikçilerin en düşük fiyatları sunan ancak ortalamanın altında ürünler sunanlar olduğunu fark ettik.

Dersi eyleme geçirin:

Önce ürünlerinin kalitesini kontrol etmeden her zaman en ucuz fiyatları sunan tedarikçilere gitmeyin. Bunu yapmak, uzun vadede alt satırınıza zarar verebilir. Ürün kalitesini kontrol edebilmeniz ve müşterilerinizin tam olarak ne alacağını görebilmeniz için her zaman seçtiğiniz tedarikçilerle bir test siparişi verin.

Durum tespitinizi en baştan doğru yapmak sizi gelecekte maliyetli hatalar yapmaktan kurtaracaktır.

Alakalı: Başarılı Bir Dropshipping İş Modeli Oluşturmanın 6 Adımı

2. Tek Bir Tedarikçiye Güvenmeyin

Geçmişte, tek bir viral, çok satan ürünün tüm siparişleri için tek bir tedarikçiye güveniyorduk ve bu ürün için gelen sipariş miktarına boğulmuştuk. Hızlı bir şekilde stoklarımız tükendi.

Bu tedarikçiyle gerçekten iyi bir ilişkimiz olduğu için tüm siparişleri ona gönderdik. Bu büyüme miktarına ayak uyduramadı, ama bu konuda sessiz kaldı. Uzun lafın kısası, zamanında yerine getiremediğimiz bir sipariş birikimimiz vardı ve uzun gecikme nedeniyle kızgın müşterilerden çok sayıda ters ibraz aldık.

Çok fazla ters ibraz aldığınızda, satıcı hesabınızın kapatılma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Bu gerilemenin ardından artık sattığımız her ürün için üç ila beş tedarikçi arıyoruz. Ve Tedarikçi A’nın tüm siparişlerimizi yerine getirebileceğini bilsek de, şimdi yedek olarak hizmet etmek için siparişlerimizi diğer tedarikçiler arasında paylaştırıyoruz.

Bu formülü kullanıyoruz:

Yüzde 60’ı Tedarikçi A’ya gidiyor

Yüzde 30’u Tedarikçi B’ye gidiyor

Yüzde 10’u Tedarikçi C’ye gidiyor

Bu şekilde, gelecekte Tedarikçi A ile işler ters giderse bağlantı kurabileceğimiz diğer tedarikçilerle de ilişkiler kuruyoruz.

Dersi eyleme geçirin:

Tedarikçileriniz stoksuz satış işinizin temelini oluşturacaktır, bu nedenle iyi tedarikçiler seçmek çevrimiçi mağazanızın başarısı için çok önemlidir.

Bir stoksuz satış işine başlarken, üç ila beş güvenilir tedarikçi arayın. Siparişlerinizin çoğunu alması gereken tedarikçiyi belirleyebilmeniz için bunların her birini dikkatlice değerlendirin.

Bu şekilde riskinizi çeşitlendirebilir ve potansiyel olarak arıza sürenizi en aza indirebilirsiniz. 

En iyi tedarikçilerin bile stoklarının tükenebileceğini unutmayın. Bu, özellikle popüler ürünler satıyorsanız, stoksuz satışta yaygın bir durumdur. Tedarikçiniz, bir üretim veya tedarik zinciri sorunu olduğunda sizi bilgilendirmelidir. Ancak, müşterilerinizin ürünlerini teslim alabilmelerini sağlamak ve nakliye sürelerindeki gecikmeler hakkında müşterilerinizi bilgilendirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Dropshipping, satıcı ve tedarikçi arasındaki ilişkiye dayanır. Farklı tedarikçilerle güçlü ilişkiler kurmak için zaman ayırmak, uzun vadede kesinlikle karşılığını verecektir.

Alakalı: 3+ En İyi E-Ticaret İş Modelleri

3. Mükemmel Müşteri Hizmeti Sunmaya Yatırım Yapın

Dropshipping yolculuğumuzun başlangıcında, pazarlamada oldukça iyiydik, bu nedenle büyük bir sipariş akışı elde edebildik.

Ne yazık ki altyapımızı büyütmek ve müşteri endişeleriyle ilgilenecek bir destek ekibi kurmak için yeterli zamanımız olmadı. Sonuç olarak, gönderileriyle ilgili güncelleme isteyen müşterilerden çok sayıda şikayet aldık.

Bu bizim en büyük sorunlarımızdan biriydi, bu yüzden müşteri hizmetlerine önemli ölçüde yatırım yapmaya karar verdik. Artık mükemmel müşteri hizmeti sunmaktan ve hızlı yanıt sürelerine sahip olmaktan gurur duyuyoruz.

Dersi eyleme geçirin:

Tedarikçinin tüketici tarafından erişilebilir olmadığını unutmayın. Müşterilerin soruları ve endişeleri ile ilgilenmek sizin işiniz, bu nedenle soru ve şikayetleri mümkün olan en kısa sürede ele almak önemlidir.

Bunu ihmal etmek, müşteri memnuniyeti puanlarınıza ciddi bir darbe vuracak ve fırsatların kaybolmasına neden olabilir.

Alakalı: Milyon Dolarlık Dropshipping İşi Kurmanın 3 Yolu

4. Trafik Kaynaklarınızı Çeşitlendirin

Tek bir çevrimiçi trafik kaynağına güvenmek, uzun vadede size çok fazla zaman ve paraya mal olabilir. Dropshipper’ların yüzde doksan dokuzu yalnızca bir trafik kaynağına odaklanıyor: Facebook.  

Facebook’ta reklam vermek daha pahalı hale geldikçe, kar marjlarınızı da etkileyecektir. Sonuç olarak, bir dropshipper olarak giderek daha az kâr elde edebilirsiniz. Ve tüm yumurtalarınızı bir sepette topladığınızda ve sorunlarla karşılaştığınızda (reklam hesabınızın yasaklanması gibi), bir gecede büyük kar kayıpları yaşayabilirsiniz.   

Çeşitlendirmeye zahmet etmedik ve bu en başından farklı yapacağım şeylerden biri.

Dersi eyleme geçirin:

Web sitenizin trafiğinin birden çok kaynaktan geldiğinden emin olun. Bir kriz anında size esneklik ve seçenekler sunduğundan, işinizi yürütürken yedek planlarınızın olması çok önemlidir.

Snapchat reklamları, Pinterest reklamları, Google Alışveriş, Google AdWords ve SEO (arama motoru optimizasyonu) gibi alternatif trafik kaynaklarına dokunun.

Facebook veya Google’da algoritmik güncellemeler olduğunda büyük kayıplar yaşamamak için trafik kaynaklarınızı çeşitlendirme konusunda proaktif olmalısınız.

Alakalı: Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 3 Dropshipping Sırrı

5. Küresel Bir Pazar Hedefleyin

Birçok dropshipper, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya gibi İngilizce konuşulan ülkelere odaklansa da, Avrupa da harika bir pazar. Avrupa ülkelerinde büyük başarılar elde ettik.

Dropshipping yoluyla uluslararası satış yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı ve açıkçası, küresel genişlemeyi en başından beri düşünmüş olmayı dilerdim.

Dersi eyleme geçirin:

Stoksuz satışın güzelliği, halihazırda sistemleriniz varken dünya çapında satış yapabilmektir. Ürünleriniz için genellikle daha az rekabet bulacağınız denizaşırı pazarlarda birçok fırsat vardır.

Buna hazırlanmak için, ödeme ağ geçidinizin diğer ülkelerde kullanılan farklı para birimlerini destekleyip desteklemediğini veya ek ücretler olup olmadığını kontrol edin.  

Dropshipping endüstrisinde 14 yılı aşkın deneyime sahip bir e-ticaret uzmanı olarak, ilk seferde doğru bir şeyler yapabilmem için başladığımda bilmek istediğim şeyler bunlar. Geri görüş önemli bir varlıktır ve geçmiş denemelerimize ve hatalarımıza bakmak, bize ileriye giden yolu gösterecek dersleri sağlayabilir.

Hatalarımdan ve sizden önce gelen diğer e-ticaret işletme sahiplerinden öğrenin. Bunlar, dropshipping işinizi bir sonraki seviyeye büyütmek ve genişletmek için tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir.

Alakalı: Türkiye Dropshipping Firmaları

Posted by
Ahmet

Merhabalar, Ben Ahmet 6+ yılı aşkın süredir Web Tasarım, İçerik Yazarlığı & E-Ticaret ile ilgileniyorum. Sizlere bildiklerimi anlatmak ve okuduğum makaleleri çevirerek bir şeyler katmak istiyorum.