Dropshipping Online Mağazası Kurarken İnsanların Yaptığı 6 Rutin Hata

Dropshipping

Dropshipping iş modelinde yeni misiniz? Tecrübeli olanlar için bile, bu altı hata son derece yaygın.

Bir e-ticaret girişimcisi olarak geçirdiğim süre boyunca, çok sayıda çevrimiçi mağazanın büyük bir hayranlıkla açıldığını, ancak kısa bir süre sonra dağıldığını gördüm. Hatta bu başarısızlıklardan birkaçını ilk elden yaşadım. Bir mağazanın çöküşüne katkıda bulunabilecek birkaç potansiyel faktör olsa da, birçok mağaza sahibinin aynı kilit alanda başarısız olduğunu gördüm: stoksuz satış.

dropshipping hatalari

Doğru yapıldığında, dropshipping bir e-ticaret mağazası için son derece faydalı olabilir. Stoksuz satış, envanteri kendiniz depolama konusunda endişelenmek yerine, satın alınan ürünlerin doğrudan üreticinizden müşteriye gönderildiği bir sistem kurmanıza olanak tanır.

Bu, genel giderleri azaltabilir ve sevkiyatınızı düzene sokabilirken, birçok girişimci birkaç rutin hata nedeniyle bu avantajları elde edemez. Mağazanız için stoksuz satış kurarken kaçınmanız gereken hatalara daha yakından bakın:

Alakalı: eBay Dropshipping Nedir: Garantili Başarı için 8+ İpucu!

1. Yanlış Tedarikçiyi Seçmek

Mağazanız için doğru nişi seçmenin yanı sıra, birkaç iş kararı, doğru tedarikçiyi seçmekten daha hayatidir. Tedarikçiniz ürün kalitesinden teslimat sürelerine kadar her şeyi etkileyecektir, bu nedenle ihtiyacınız olan sonuçları sağlayacak birini seçmeniz çok önemlidir.

Potansiyel tedarikçileriniz için incelemelere ve referanslara göz atmanın yanı sıra bir test siparişi vermeyi düşünün. Bu size nakliye süreciyle ilgili ilk elden deneyim kazandıracak ve ürünlerin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını görmenizi sağlayacaktır.

2. Tek Bir Satıcıya Bağımlı Hale Gelmek

Kaliteli bir tedarikçi seçmek çok önemli bir ilk adım olsa da, kayıtsız kalmanıza izin vermeyin. Tedarikçinizde en çok satan ürünlerinizden birinin stoğu biterse ne olur? Daha da kötüsü, ya tamamen devre dışı kalırsa?

Tüm yumurtalarınızı bir sepete koyduysanız, bu tür sorunlar mağazanızı tehlikeye atabilir.

Her zaman hazır bir yedek tedarikçi bulundurun, böylece birincil satıcınıza bir şey olursa, yine de satış yapabilir ve müşteri siparişlerini yerine getirebilirsiniz. Birincil satıcınızla olan sözleşmenizin, başkalarından sipariş vermenizi engellememesine dikkat edin.

Alakalı: Başarılı Bir Dropshipping İş Modeli Oluşturmanın 6 Adımı

3. Sürpriz Kargo Ücretleri

Web sitenizde ürün fiyatlarını listelerken, nakliye ücretlerinizi önceden mi ödüyorsunuz?

Alışveriş yapanların sepetlerini terk etmelerinin en önemli nedeni genellikle yüksek nakliye maliyetleri olarak gösterilse de , daha da kötüsü, ödeme işleminin sonuna kadar görünmeyen “sürpriz” nakliye maliyetleridir.

Müşterilerinizi mutlu etmek için nakliye maliyetlerinizi en başından netleştirmeniz gerekir. Çoğu perakendeci, tutarlı bir sabit ücret kullanmayı veya sipariş sayfalarına bir “gönderim hesaplayıcı” aracı eklemeyi en iyi şekilde bulur.

Kar marjlarınıza zarar vermediği sürece ücretsiz gönderimin gücünü hafife almayın. Anketler, alışveriş yapanların yüzde 90’ının ücretsiz kargoyu “Onlara daha sık çevrimiçi alışveriş yapmalarını sağlayacak şeyin ne olduğu sorulduğunda tek teşvik” olarak seçtiğini ortaya çıkardı.

Alakalı: 3+ En İyi E-Ticaret İş Modelleri

4. Satın Alma Sonrası Takip Yok

Müşteriler, bir çevrimiçi mağazadan satın aldıktan sonra siparişlerini ne zaman alacaklarını bilmek isterler. Yine de, çok sayıda yeni stoksuz satış (dropshipping) işletmesi, müşteriyle olan etkileşimlerinin “ödeme” düğmesini tıkladıkları anda sona erdiğini varsayıyor.

İletişim eksikliği, müşterilerinize işinizin kalitesi hakkında pek güven vermez – bunun yerine mağazanızın bir aldatmaca olduğunu düşünebilirler!

Müşterilerinize gönül rahatlığı sağlamak ve şikayetlerden kaçınmak için satıcınızın yardımıyla kullanımı kolay bir sipariş takip sistemi sağladığınızdan emin olun.

Bir sipariş onaylandığında veya gönderildiğinde e-posta güncellemeleri gönderin. Tutarlı iletişim, nakliye gecikmesi meydana geldiğinde veya bir ürün geçici olarak stokta olmadığında özellikle önemlidir. Bu konuda kaliteli hizmet sunmak, müşteri memnuniyetinin sağlanmasının anahtarıdır.

Alakalı: Milyon Dolarlık Dropshipping İşi Kurmanın 3 Yolu

5. Eksik Dönüşler

Yüzde yüz müşteri memnuniyeti hedef olabilir, ancak nadiren gerçektir.

Aslında, çevrimiçi perakende iade oranları , özellikle giyim endüstrisinde, genellikle yüzde 30’u aşıyor . Düzenlenmiş bir iade politikanız yoksa, kendinizi birçok kızgın müşteriyle karşı karşıya bulacaksınız.

Bir satıcı seçerken, iadeleri ve geri ödemeleri işlemek için basitleştirilmiş bir sistem kurduğunuzdan emin olun. Müşteri sorularına açık talimatlar ve zamanında yanıtlar (özellikle bir geri ödeme veya değiştirme ürünü sağlarken), işler planlandığı gibi gitmediğinde bile müşterilerinizle iyi niyetinizi korumanıza olanak tanır.

Alakalı: Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 3 Dropshipping Sırrı

6. Yalnızca Tek Bir Mağaza İşletmek

Tek bir stoksuz satış mağazası işletmek çok iş gibi mi görünüyor?

Pekala, size bir haberim var — bu rekabetçi pazarda uzun süre dayanmak istiyorsanız, muhtemelen iki veya üç mağaza işletmeniz daha iyi olur. Bu, kardeşim ve benim bugün de kullanmaya devam ettiğimiz bir strateji ve toplam yıllık gelirde sekiz rakam kazanmamıza yardımcı oluyor.

Mesele şu ki, araştırmanızı yapmış ve iyi bir niş gibi görünen bir şey bulmuş olsanız bile, mağazanızı gerçekten açana kadar iş fikrinizin başarılı olup olmayacağını asla bilemezsiniz.

İlk nişinizden farklı bir veya iki ek mağaza açarak, e-ticaret kariyerinize daha da fazla yatırım yapacak ve bir mağazanın başarısız olması durumunda yerinde bir yedeğiniz olacak. Riskinizi çeşitlendirmek sizi beklenmedik ekonomik değişikliklerden ve diğer olası aksiliklerden koruyacaktır.

Doğru yapıldığında, stoksuz satış (dropshipping), müşterilerinize zamanında ve verimli bir şekilde sipariş vermenize yardımcı olarak iş modelinizin temel taşı olabilir. İş modelinizdeki rutin hataları ortadan kaldırmak için adımlar atarken, müşterilerinizin beklediği ve hak ettiği kaliteli hizmeti sunabileceksiniz.

Alakalı: Türkiye Dropshipping Firmaları

Rate article
Freelance Çalış