YouTube Para Kazanma | 2021 için Para Kazanmanın Altın Kuralları

YouTube bugünlerde herkesin hayatının önemli bir parçası haline geldi. Herkes videolarını yayınlıyor ve bundan para kazanıyor. Sen ne için bekliyorsun? 2021’de YouTube para kazanma adımlarını ve stratejilerini öğrenmek için bu kapsamlı kılavuz tamamen ücretsiz ve senin de para kazanman için hazırlandı.

Sosyal medyadan para kazanmak günümüzde oldukça popüler hale geldi. Bu sayede YouTube, insanların para kazanmak için kullandığı en yaygın platformlardan biri oldu. Paradan bahsettiğimizde, hemen ardından gelen soru ‘ne kadar?’. Destekleyici gerçekler ve rakamlar her zaman bir iddiayı daha inandırıcı hale getirdiğinden, YouTube’da içerik oluşturup yayınlayarak ne kadar kazanılabileceğine dair bazı istatistikler yazı içeriğinde mevcut.

Sıradan bir kişinin YouTube’da ünlü olmasına yardımcı olabilecek birkaç tüyo vardır. Bu adımların yanı sıra sabır ve azim önemlidir. Roma bir günde inşa edilmedi. Bir hayran kitlesi oluşturmak zaman alır. Her YouTube ünlüsünün bir zamanlar sıradan biri olduğunu unutmayın. Her ünlü kanal küçük başladı. Sabırlı olun ve popülerlik merdivenini tırmanın. Özgün içerik oluşturacak kadar yenilikçi olduğunuz sürece doğru yoldasınız. Hemen adımlara geçelim.

İlgili: Fiverr Para Kazanma

2021’de YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

1) YouTube Kanalı Oluşturma

YouTube’da bir kanaldan para kazanmaya başlamak için öncelikle bir YouTube kanalı oluşturmanız gerekir. Sadece Gmail hesabınıza giriş yaparak kendi kanalınızı oluşturabilirsiniz. Ancak bu adım tek başına para kazanmanıza yardımcı olmaz.

YouTube Kanalı Nasıl Oluşturulur?

 1. YouTube.com’a gidin.

  YouTube.com sitesine Gmail hesabınızla giriş yapın.

 2. YouTube stüdyosuna gidin.

  Hesabınıza giriş yaptıktan sonra YouTube stüdyosunu açın ve bilgileri güncelleyin.

 3. Kanal amacınızı belirleyin.

  YouTube kanal ayarları sayfasına giderek, kanalınızın amacını açıkça belirtin ve kategorinizi seçin. Şarkıcı/müzisyen iseniz, YouTube’un ‘Sanatçılar için YouTube’ adlı ayrı bir bölümü vardır. O seçeneği de inceleyebilirsiniz.

Önemli: YouTube tarafından kanalınıza atanan varsayılan URL yapısı, “www.youtube.com/user/abcdefd0h0f2r…” gibi bir şeye benziyor. Özel bir URL oluşturmak, kanalınızın arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırır. Özel bir URL, marka adınızı içerir ve hatırlanması kolaydır ve yine artan görüntüleme ve popülerliğe yardımcı olur. Bunlar, özel bir URL oluşturma adımlarıdır – https://support.google.com/youtube/answer/2657968?hl=tr . Ancak, yerine getirilmesi gereken belirli şartlar ve uygunluk kriterleri vardır.

2) YouTube Kanalınız için Bir Niş Bulun.

Ne tür içerikler oluşturmakla ilgileniyorsunuz? Bu oldukça büyük bir nüfusun ilgisini çeker mi?

YouTube için bir niş seçmek, izleyicilere gösterilecek doğru kitleyi ve doğru içeriği seçmek anlamına gelir. İçerik, tutkunuz veya hobiniz veya işinizle ilgili olmalıdır. Böylece, yapmayı sevdiğiniz şeyi gösterin, bu para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

İşte ünlüleri sıradan insanlardan çıkaran çok yaygın birkaç fikir.

 • Müzik! Bir şarkının kapağını söyleme girişimleriniz için takdir aldınız mı? Kendi şarkılarınızı yazıp besteliyor musunuz? Bunu dünyaya duyurmanın zamanı geldi.
 • Binlerce öğrencinin bir şeyler öğrenmesine yardımcı olacak çeşitli akademik kavramlar hakkında video eğitimleri oluşturabilirsiniz.
 • İyi bir moda anlayışınız olduğunu düşünüyorsanız, makyaj eğitimleri veya fikirleri yayınlayabilirsiniz. Ayrıca popüler markaları ve ürünlerini de inceleyebilirsiniz. Makyajın yanı sıra modaya uygun giyinme konusunda da önerilerde bulunabilirsiniz.
 • Topluluk önünde konuşma becerilerinizi sergilemek istiyorsanız, günlük yaşam mücadelelerinde insanlara yardımcı olacak motivasyon videoları yayınlayabilirsiniz.

Mütevazi başlangıçlar önemlidir.

Anlatıcı Olun!

Nilesh Mishra’nın hikayeler anlatmak için bir tutkusu vardı. Bugün ünlü bir hikaye anlatıcısı. Hindistan’ın önde gelen radyo istasyonlarından kendisine bir yer vermek isteyen telefonlar alıyor. Her deneyimi merak uyandıran bir hikayeye dönüştürebilen gözlemci biriyseniz, ne bekliyorsunuz? Bugün çevrim içi bir hikaye anlatıcısı olun!

Taklit Sanatçısı Olun!

Kusursuz taklit becerilerinizle insanları güldürebiliyorsanız, potansiyelinizi sonuna kadar kullanın. Yeteneğinizden para kazanın. Bhuvan Bam’ın birkaç benzersiz karakteri canlandırdığı BB Ki Vines’dan ilham alabilirsiniz. Bu karakterleri sadece komedi için değil, toplumun duymaya çok ihtiyacı olduğu sosyal mesajları yaymak için de kullanıyor.

Yemek Tarifleri Paylaşın.

Birçoğumuz lezzetli ve lezzetli yemekler yemek istiyor ama yemek yapmayı bilmiyoruz; bu nedenle, YouTube’daki yemek pişirme videoları çok yardımcı oluyor. Yemek pişirme tutkusu olan kişilerin yemek pişirme videolarından büyük miktarda para kazanma şansı daha yüksektir. İnsanlara daha basit adımlarla lezzetli yemekler yapma konusunda rehberlik edebilirler. Mallika Badrinath, yemek pişirme konusundaki tutkusu ve yaratıcılığı nedeniyle büyük bir hayran kitlesine sahip tanınmış bir isim. Bir gaz sobası, YouTube yardımıyla para makinesine dönüştürülebilir.

Öğretmen Olun!

İçinde yaşadığımız teknolojik olarak gelişmiş bir çağ. Artık kimse Google’da sorguyu aratmak yerine profesyonel bir öğretmen beklemiyor ve saniyeler içinde bir çok görsel ve video ile dolup taşıyor. Öğretmeyi bir tutku ve diğer insanların hayatlarına değer katmanın bir yolu olarak gören birçok insan var. Öğretmek, YouTube üzerinden para kazanmakla kolayca eşleştirilebilir. İnsanlara mezuniyet sınavları, HTE, banka sınavları, rekabetçi sınavlar, kurullar vb. hakkında bilgi verilebilir.

Röportaj Yapın!

İnsanlara soru sormayı seven biri var mı? Soru sorarak insanların iç yüzünü ortaya çıkarabilen var mı? İnsanlarla iletişim kurmayı seven var mı? İnsanlarla röportaj yaparken videolarını çekebilecek biri var mı? Tüm bu soruların cevabı evet ise, insanlarla röportaj yapmak için kolayca bir YouTube videosu hazırlayabilirsiniz. Lakshmi Rebecca’nın hayatını kazanmak için yaptığı şey budur.

Mesleğinizi YouTube’a Taşıyın.

2009 yılında Dr. Vikram Yadav tarafından bir YouTube kanalı açılmıştır. Mesleki ‘Tıp ve Cerrahi eğitimi’ ile ilgili videolar çekmeye başlamış ve bunları YouTube kanalında yayınlamıştır. Bu konuda tutkuluydu ama ilk birkaç ayda çok az abonesi vardı. Bunun başlıca nedeni, Dr. Vikram Yadav’ın seçtiği çok farklı nişti. Ancak, tutkusu, ısrarla birlikte ona yaklaşık 264.596 abone kazandırdı.

Şarkı Söyleyin.

Shraddha Sharma, 202.206 abonesiyle YouTube’da bir müzik sansasyonudur. Yolculuğu, YouTube’a kendi kaydettiği bir videoyu yüklerken gitar tıngırdatarak şarkı söyleyerek başladı. YouTube’da kalp hırsızı olmaya başladığında çocuktu ve şimdi ünlü bir Youtuber.

İnsanların seni övdüğü bir şey mi var? 

 • YouTube için içerik oluşturmak üzere iyi fikirler bulabilmeniz için çok düşünün.
 • Bu nişin para sağlayıp sağlamadığını öğrenmek için araştırma yapmanız gerekiyor. Sizinkiyle aynı alanda başarılı olan Youtuber’lara bakın. Onlardan tavsiye isteyin.
 • Seçtiğiniz nişin aşağıda verilen denklemin kapsamına girip girmediğini kontrol edin:
 • Bilginiz + İlginiz + Kitle Kullanılabilirliği + Ölçeklenebilirlik Kapsamı

Seçtiğiniz niş bu denklemin altına giriyorsa, hemen bir YouTube kanalı yapın.

Özetlemek gerekirse, başkalarına ilham vermek için hayatlarını kaydedebilir, videoları gözden geçirebilir, insanları motive edebilir, düşüncelerini kaydedebilir, öğretimle ilgili videolar hazırlayabilir, hayvanların ve insanların uyarılmasını kaydedebilir, şarkı cover videoları yapabilir, şu ya da bu şekilde performans sergileyebilir ve hemen hemen her şeyi yapabilir. kişinin sahip olduğu yetenekten para kazanabilir.

YouTube para kazanma

3) YouTube Videoları için İçerik Stratejisi Geliştirin 

Birisi YouTube üzerinden para kazanmayı planlıyorsa, bir videonun nasıl viral hale geldiğini öğrenmelidir. Viralitenin uzman bir tanımı yoktur. Ve her gün değiştiği için sabit bir tanımı olması da mümkün değil. Ancak gerçek şu ki: Viral içerik kralıdır. İyi içerik her zaman hüküm sürer. Bir video paylaşılabilirse viral hale getirilebilir. Yukarıdaki noktalar göz önünde bulundurularak bir video oluşturulmuşsa, yüksek değerli bir video oluşturulmuş demektir. Şimdi, içeriğin popülerlik hızını artıran tanıtım adı verilen ikinci adım geliyor.

YouTube’da Şöhret yolculuğunuzda size yardımcı olacak araçlar nelerdir?

Google anahtar kelime planlayıcı:

Google anahtar kelime planlayıcı , YouTuber’ın gerekli anahtar kelimeleri seçmesine yardımcı olur ve insanlar arama motorlarında arama yapar.

Evernote:

Bu, önemli noktaları kaçırmamak için video çekerken ne söyleyeceğinizi not etmenize yardımcı olacaktır.

Altyazı Oluşturma:

Bazen video izlemek izleyicinin ne demeye çalıştığını anlaması için yeterli değildir. Bu nedenle, YouTubers , arka planda söylediklerinin metne dönüştürüldüğü ve insanların videoyu daha iyi kullanabilmesi ve videoyu daha iyi anlayabilmesi için altyazı olarak adlandırılan metinden konuşmaya uygulamalarını kullanmayı tercih ediyor .

Resim düzenleme araçları:

Her video, videoyu daha iyi anlamak için gerekli olan birkaç görüntü içerir, ancak bu görüntüler net olmayabilir ve senaryonun net bir resmini gösteremeyebilir. Bunun için YouTuber’lar PicMonkey, Canva, Pablo of Buffer gibi uygulamalar kullanıyor.

Sosyal medya kampanyası:

Buffer, sosyal medya kampanyası için kullanılan uygulamadır. İnsanlar bir noktada çok fazla video yükler ve bu, yükleme sırasında zorluklar yaratır. Böylece YouTuber’lar videolarını ‘arabelleğe’ alabilir ve videonun kanallarına yüklenmesini istedikleri zamanı planlayabilirler.

Analitik:

Kanalınıza her türlü videoyu yükledikten sonra bir analiz önemlidir. Bunun için YouTuber’lar Socialblades-free, Vidooly-paid gibi uygulamaları kullanabilirler. Bu, trafiği analiz etmeye ve videonun tam olarak nerede izlendiğini bulmaya yardımcı olacaktır. Bu araç ayrıca size tweet atmak , Facebook, Instagram vb.’de paylaşım yapmak için en iyi zamanın ne olduğu hakkında bilgi verebilir .

Şimdi asıl soru ‘YouTube’dan nasıl para kazanılır?’

YouTube’da para kazanmak artık tüm müzisyenler, etkileyiciler, aktörler ve oyun yazarları için özel bir iş değil. YouTube, insanları kendi içeriğinizle etkilemenin bir yoludur. Ortalama olarak, YouTube’a dünya genelinde her dakika 400 saatlik video içeriği yükleniyor. Rekabet çok yüksektir. İnsanlar dokunulmamış tek bir konu kalmadı. YouTube üzerinden para kazanmak zorlaştı. İnsanlar yaratıcı ve yenilikçi şeyler bulmak zorunda.

YouTube para kazanma

YouTube Para Kazanma: Güçlü Stratejiler

1. YouTube Para Kazanma: Bir YouTube iş ortağı olun ve reklamlardan kazanın.

Birçok YouTuber için reklamlar en önemli gelir kaynağıdır. Bu, kişinin bir YouTube iş ortağı haline gelmesinin bir sonucudur.

Bir YouTube iş ortağı, kanalınızdaki reklamlar, kanal üyelikleri, süper sohbet özellikleri vb. gibi çeşitli yolları kullanarak para kazanabilir. Sohbetler, kullanıcıya izleyiciler arasında görünürlük sağlar ve para kazanmada yardımcı olabilir.

YouTube iş ortağı olmak için YouTuber’ların yerine getirmesi gereken bazı temel kurallar ve ön koşullar vardır. Temel kurallardan bazıları, YouTuber’ın kanalında en az 4000 video izlenme saati ve son 12 ay içinde 1000 aboneye sahip olması gerektiğidir.

4000 video izleme saati, 4000 video izleme saatinin nasıl tamamlanacağına ilişkin hiçbir belirtim olmadığında tamamlanabilir.

Bazı videolar viral hale gelir ve insanlar aynı ön koşulları tek bir videoda tamamlayabilir. Örneğin, ünlü Gangnam tarzı şarkının 1 milyar izlenmeye ulaşması sadece 5 ay alırken, Despacito’nun aynı hedefe ulaşması 97 gün sürdü. Bu nedenle, stratejinize ve içeriğinize bağlıdır.

YouTube tarafından beklendiği gibi tüm dönüm noktalarına ulaştıysanız, o zaman $ ‘ı temsil eden yeşil bir sembol olacaktır; bu, YouTubers’ın tıklayıp para kazanmaya başlayabileceği anlamına gelir. Buna YouTube para kazanma denir .

Ancak YouTuber’ların tek gelir kaynağı reklamlar değil, para kazanabileceğiniz başka yollar da var.

YouTube’dan Para kazanma için, aşağıdaki kaynaklardan herhangi biri kullanılabilir:

 • Reklam
 • Satış ortaklığı
 • Doğrudan tanıtım
 • Ücretli videolar
 • Kitle kaynak kullanımı

Gönderme ortaklık bağlantılarından komisyon şeklinde YouTube kullanıcılarına yönelik bir gelir kaynağıdır. Örneğin, bir influencer bir Zara ürününü tanıtıyor ve açıklama kutusunda ürünün bağlantısını paylaşıyor. İzleyici linke tıklarsa şirket YouTube üzerinden YouTuber’a komisyon verecek.

İzleyiciler, yalnızca güvenilir bir kaynak olduğunuzda ve insanlar size güvendiğinde bağlantıya tıklayabilir. Bu nedenle, içeriğiniz izleyicilere çekici gelmelidir.

İnsanların katılması için çeşitli ortaklık programları vardır, örneğin, Impact, Shareasale, vb.

3. YouTube Para Kazanma: Hayranlar üzerinden para kazanma.

YouTuber’ın izleyicileri etkilemek ve yüklenenleri beğenmelerini sağlamak için yenilikçi fikirler bulması gerektiğinden her zaman zordur. Zaman geçtikçe, YouTubers sadık takipçiler oluşturabilir. Kanalınızı kitle fonlamasına yardımcı olurlar, bu da sonuçta para kazanmalarına ve daha fazla kâr elde etmek için daha fazla video yüklemelerine yardımcı olur.

Patreon ve Tipee gibi platformlar, insanların daha sorunsuz para kazanmalarına yardımcı olur.

4. YouTube SEO’nuzda Ustalaşın:

YouTube kanalınızda daha fazla görüntüleme elde etmek için kişiler YouTube SEO’ları üzerinde çalışmalıdır . İnsanların YouTube’da neleri daha çok aradığını, neleri izlemek istediğini, hedef kitlenin ne olduğunu araştırın, kanalınız daha spesifik mi yoksa genel mi olacak.

YouTubers, YouTuber’ların yükledikleri videonun istatistiklerini nerede iyileştirmeleri gerektiğini öğrenmek için kontrol edebilecekleri YouTube trafik kaynağına erişim sağlar.

YouTube SEO için dikkate alınması gereken faktörler:

 • Yorum sayısı
 • Videoyu izledikten sonra aboneler
 • Başparmak yukarıya ve başparmak aşağı
 • Video uzunluğu (her videoya ayrılan süre)
 • YouTube arama sonuçlarındaki tıklama oranı

5. YouTube pazarlama hunisinden en iyi şekilde yararlanın:

YouTube kanalının optimizasyonu satışları artırmak için önemlidir. Hedef kitleyi seçin, filtreleyin ve YouTube dönüşüm huninizi planlamaya başlayın. YouTuber bir sendikada çalışırken daha fazla para kazanabilir. Bu şekilde, YouTuber’lar daha fazla e-posta adresi toplayabilir ve daha fazla izleyiciye erişebilir.

6. Bir amazon tanıtıcısı olun:

Amazon Influencer programı , YouTuber’lar arasında oldukça popüler hale geldi. İnsanlar amazon ürünlerini inceleyerek ve Amazon’un sunduğu ürünü satın almaları için insanları etkileyerek programa katılıyorlar ve para kazanıyorlar. YouTuber’lar, ürünün %8 ila %10’u arasında bir komisyon alır.

Ancak bu program herkese açık değildir, ancak AMAZON’a göre belirli ön koşulları olmalıdır.

7. YouTube Red abonelerinden elde edilen ekstra kazanımları keşfedin:

Red YouTube, YouTubers’ın reklamsız YouTube görüntüleme için 9.99 USD kazanmasını sağlar. YouTuber’lar reklamlar olmadan elde edecekleri gelirin %55’ini reklamlar olmadan elde edebilirler.

En çok para kazanan YouTuber’lar kim?

Forbes’a göre tartışmalı kardeşlerden oyuncak seven 7 yaşındaki bir çocuğa kadar en çok kazanan YouTuber’ların listesi burada.

 • Logan Paul – 14.5 milyon dolar.
 • PewDiePie – 15.5 milyon dolar.
 • Jacksepticeye – 16 milyon dolar.
 • VanossGaming – 17 milyon dolar.
 • Markiplier – 17.5 milyon dolar.
 • Jeffree Star – 18 milyon dolar.
 • DanTDM – 18,5 milyon dolar.
YouTube’da 100 milyon görüntülemenin değeri nedir?

Bu sorunun doğrudan bir cevabı yok. YouTube videolarından elde edilen gelir bir çok faktöre bağlı olduğundan, YouTube görüntülemelerinin değerini doğru bir şekilde tahmin edemezsiniz.

Ancak, videonuzdaki her bir milyon görüntüleme için genellikle ortalama 1.000 ila 3.000 ABD Doları arasında bir kazanç elde etmeyi bekleyebilirsiniz.