2021 için En İyi HTML Editör Programları

html editör Web Tasarım

HTML Editör Programları | Güncel HTML Programları | WYSIWYG HTML Editör

Hepimiz hata yaparız ve bu kod yazmak için de geçerlidir. Ancak ister yeni başlıyor olun, ister deneyimli bir yazılımcı olun, kodunuzda bir hata yapmak sizin için gerçek bir baş ağrısına neden olabilir. Yazım için yazım denetimi gibi basit görevlerde bize yardımcı olacak her türlü aracı kullandığımızdan, bir HTML editör (Hyper Text Markup Language) düzenleyicisi de farklı değildir. HTML editörlerinin arkasında birçok özellik vardır ve en iyi HTML editörleri listesine baktığımızda bunu ve çok daha fazlasını ele alacağız.

HTML Editör nedir?

Geriye dönüp bakıldığında, bir web sitesinin temelini yazmak için bir HTML editörü kullanılır. Ve herhangi bir metin editörü bu işi yapabilirken, bu sizin herhangi bir yardım almadan yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Eklenen işlevsellik, hata denetimi ve her yönüyle daha sezgisel bir düzenleyici, hayatınızı önemli ölçüde kolaylaştırabilecek bir şeydir. HTML editörlerinin temelleri aynıdır; söz dizimlerini vurgulayarak kod yazmanıza, yaygın olarak kullanılan HTML öğelerini ve yapılarını eklemenin yanı sıra otomatik tamamlama sağlayarak kod yazmanıza yardımcı olurlar.

HTML düzenleyici kullanan metinler, CSS, XML veya JavaScript gibi diğer dillere de çevrilebilir. Ama bildiğimiz gibi, her şey eşit yaratılmamıştır. Bazı düzenleyicilerin kullanımı daha kolay olabilirken bazıları diğerlerinden daha fazla işlevsellik sağlar.

Ne zaman bir HTML Editör kullanmalısınız?

Basitçe söylemek gerekirse, her zaman! Bir HTML editör (düzenleyici) hem yeni başlayanlar hem de daha ileri düzey geliştiriciler için çok değerlidir. Söz dizimi vurgulama, ortak HTML öğeleri ekleme ve otomatik tamamlama gibi HTML düzenleyicilerinin temel özelliklerinden daha önce bahsetmiştik. Tüm bunlar, kodunuzun daha az çabayla işlevsel ve temiz kalmasını sağlar, böylece en iyi yaptığınız şeyi, yani kodu yapmayı önemli ölçüde kolaylaştırır.

Örneğin, bitiş etiketini koymayı unutmanız durumunda editör sizi bilgilendirecektir.

Kullanılabilir iki tür düzenleyici vardır, WYSIWYG ve metinsel HTML editör düzenleyicileri. İlk tür hakkında konuşarak başlayalım.

WYSIWYG Editör vs. Metinsel HTML Editör

WYSIWYG (Sürükle Bırak)  Editör Nedir?

WYSIWYG, Ne Görürseniz Onu Alırsınız ifadesinin kısaltmasıdır. Bu düzenleyiciler, kodun çalışan bir web sayfasında nasıl göründüğünü gösteren bir düzenleme ara birimi sağlar. WYSIWYG editörlerini kullanmak herhangi bir HTML bilgisi gerektirmez; bu nedenle, herhangi bir kodlama deneyimi olmayan deneyimsiz bir kullanıcı için başlamak çok daha kolaydır.

Metinsel HTML Editör Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, metinsel HTML editör (düzenleyicileri) metin tabanlıdır. Bu tür editörleri kullanırken HTML bilgisine sahip olmalısınız. Özellikler, dosyaları açmayı içerir – tek bir dosya, bütün bir proje veya birden çok proje, tüm editörler için evrensel olarak mevcuttur. Metin tabanlı bir düzenleyici kullanırken sitenin canlı önizlemesini göremezsiniz.

Bu tür düzenleyici daha fazla özgürlük ve kişiselleştirilmiş seçenekler sağlayabilir. Bir metin düzenleyici kullanarak, web sayfalarını arama motorları için daha iyi optimize edebilirsiniz. Örneğin, Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri’ne (WCAG) uygun bir web sayfası oluşturarak engelli kişilerin web sayfanızı görüntüleyebilmesi mümkündür.

2021 için En İyi HTML Editörleri

Bir HTML editörünün ne olduğunu ve ne zaman kullanılacağını tartıştığımız için, sonunda gerçek editörlere kendimizi verebilir ve en iyi HTML editör programlarını seçebiliriz.

Hepimizin farklı zevkleri var ve işimiz için çok zaman harcayacağımız bir platform seçmek söz konusu olduğunda, bize en uygun olanı seçmek önemlidir. Her editör aynı temel özelliklere sahiptir. Ancak, bazıları diğerlerinden daha fazla görsel temsil, kurulacak daha fazla ek paket vb. sağlar.

En iyi HTML editör listesi popülerliğe, özelliklere ve tasarıma dayanmaktadır:

1. Atom

HTML Editör

Atom, 2014 yılında çıkan ve o zamandan beri muazzam bir ivme kazanan bir HMTL editör (üdür). Atom ücretsiz, açık kaynaklı bir kod editörüdür ve GitHub ekibi tarafından geliştirilmiştir. Atom, paketi için ücretsiz bir yazılım lisansı kullanır ve GitHub topluluğu tarafından korunur. Tamamen ücretsiz tutarken editöre birinci sınıf bir his sunmayı amaçlamaktadır. Yazılımın kendisini özelleştirme esnekliğinin yanı sıra.

Sloganına gelince, 21. yüzyıl için hacklenebilir bir metin editörü olarak övünüyorlar. Bu, geliştiricilerin Atom’u geliştirmek için kendi paketlerini oluşturmanın yanı sıra program kaynak kodunu düzenlemeye, genişletmeye, değiştirmeye ve paylaşmaya katkıda bulunabilecekleri anlamına gelir.

Bknz: Upwork Para Kazanma

Atom’un Özellikleri

 • Atom 81 yerleşik paketle birlikte gelir ve 8.700 adede kadar ek kurulabilir paket ekleyebilirsiniz. Ayrıca kendi paketinizi de geliştirebilirsiniz.
 • Açık Kaynak Metin Düzenleyicisi. Atom editörünün tamamı ücretsiz ve açık kaynaklı bir programdır ve GitHub’da mevcuttur.
 • Atom, Teletype’ı destekler. Diğer geliştiricilerle gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmak istiyorsanız bu önemli bir özelliktir.
 • Birden çok bölmeyi destekler. Atom, arayüzü birçok pencereye bölebilir, böylece yan yana kod yazabilir ve karşılaştırabilirsiniz.
 • Akıllı otomatik tamamlama. Atom, esnek bir otomatik tamamlama ile kodunuzu daha hızlı ve daha akıllı yazmanıza yardımcı olur.

Web geliştiricileri Atom’u neden seviyor?

 • Özelleştirilebilir. Atom’u özelleştirmek, arayüzün görünümünü değiştirmek ve diğer temel özellikleri eklemek çok kolaydır. Ayrıca sıfırdan paketler ve temalar oluşturabilirsiniz. Veya topluluktan önceden hazırlanmış paketleri ve temaları kurun.
 • Geliştirme Modunda Atom. Çekirdek sisteme özellikler ekleyerek deneme yapabilirsiniz.
 • Git ve GitHub entegrasyonu.
 • Platformlar arası düzenleme. Atom tüm işletim sistemlerinde çalışır.

2. Notepad ++

HTML Editör

Notepad++, Windows tabanlı makineler için geliştirilmiş ücretsiz bir HTML editörü / düzenleyicisidir. Linux kullanıcıları bunu Wine aracılığıyla da kullanabilir. Bu düzenleyici ücretsiz yazılım olarak dağıtılır ve deposu GitHub’da da mevcuttur. Diğer topluluk projeleri gibi, üçüncü taraf eklentileri desteklenir.

Notepad++, geliştirme ortamını sadeliği ile ayırt eder. Notepad++ süper hafiftir; Eğer hoşunuza giderse mobil versiyonu bile var. İşte bazı önemli noktalar:

Notepad++ Özellikler

 • Notepad++ arayüzü basit, hafif ve hızlıdır.
 • ActionScript, CSS’den visual basic’e kadar çok dilli kodlama ortamını destekler.
 • Diğer işletim sistemleri desteklenmese de (ek yazılım olmadan) Windows ile %100 uyumluluk.

Geliştiriciler neden Notepad++’ı seviyor?

 • Tamamen ücretsiz ve açık kaynaklıdır.
 • Uzatılabilir. Topluluktan eklentiler ekleyebilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz.
 • Özelleştirilebilir. Geliştiriciler, özellikleri ve arayüzü tercihlerine göre kişiselleştirebilir.

3. Sublime Text

HTML Editör

Sublime Text, başka bir mükemmel ücretsiz HTML editör. Sidney merkezli bir şirket tarafından geliştirilen bu yazılım, freemium kategorisine giriyor. Freemium, Sublime’ı ücretsiz olarak kullanabileceğiniz, ancak tüm özelliklerin keyfini çıkarmak için bir lisans satın almanız gerektiği anlamına gelir.

Sublime, programın sürekli güncellenmesini sağlamak için büyük destek sunar. Kullanıcılar, topluluk tarafından yapılan eklentileri ekleyebilir veya kendi eklentilerini oluşturabilir. Sublime’ın ücretsiz sürümünü kullanmanın fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyoruz. Ancak, daha fazla özelliğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, lisansı daha sonra alabilirsiniz.

Sublime Text Özellikler

 • Sublime, eklentinin varsayılan işlevselliğini genişletmesine izin veren Python API’sini destekler.
 • Eşzamanlı düzenleme. Aynı anda birçok seçili alanda değişiklik yapabilirsiniz.
 • Çapraz platform. Sublime, Windows, OS X ve Linux’ta mevcuttur. Geliştiricilerin, Sublime’ı sahip oldukları herhangi bir bilgisayarda kullanmak için yalnızca bir lisansa ihtiyaçları vardır.

Web geliştiricileri neden Sublime Text’i seviyor?

 • Güçlü API ve paket ekosistemi. Sublime, topluluk tarafından kullanılabilen ve oluşturulmuş binlerce paket sunar. Bu paketler açık kaynaklıdır.
 • Bölünmüş düzenleme. Geliştiriciler birden çok monitör kullanabilir ve farklı kod türlerini aynı anda düzenleyebilir.
 • Goto Anything. Bu özellik, dosyaları birkaç tuşa basarak açmak, sembolleri, çizgileri veya kelimeleri aramak için kullanışlıdır.
 • Goto Definition. Sublime, otomatik olarak her sınıf, yöntem ve işlev için proje çapında bir dizin oluşturur.

4. Adobe Dreamweaver CC

HTML Editör

Teknoloji devi Adobe Inc tarafından geliştirilen ve yönetilen Adobe Dreamweaver CC, birinci sınıf, güçlü ve çok yönlü bir araçtır. Hem arka uç hem de ön uç geliştirmeye hitap eder. Kapalı kaynaklı bir yazılım olarak Dreamweaver, Adobe ekosisteminde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Adobe ayrıca her zaman sorunsuz bir şekilde kodlama yapmanızı sağlamak için destek, eklentiler ve özellikler sağlar.

Dreamweaver, hem metinsel hem de WYSIWYG yöntemlerini destekleyen editörlerden biridir. Böylece, canlı bir görsel sunumla kodlamayı mı yoksa klasik yoldan mı gitmek istediğinizi seçersiniz.

Dreamweaver CC Özellikler

 • Dreamweaver, herhangi bir ana programlama dilinde kod yazmanıza olanak tanır.
 • Metinsel ve WYSIWYG düzenleyici modlarını destekler.
 • Adobe yazılım ekosistemiyle tamamen entegre.
 • Adobe Inc.’den harika performans ve destek.

Web geliştiricileri Adobe Dreamweaver CC’yi neden seviyor?

Dreamweaver, çarpıcı bir estetik ve tasarıma sahip birinci sınıf birinci sınıf görünüme sahiptir. Sonuçta, yaratıcı endüstride saygın bir şirket olan Adobe tarafından yapılmıştır.

5. Visual Studio Code

HTML Editör

Bu çok kodlu ücretsiz HTML editör / düzenleme aracı, çok çeşitli özelleştirilebilir özelliklerle kullanıma hazır olarak gelir. Akıllı otomatik tamamlama ve diğer akıllı sözdizimi yanıtlarıyla gurur duyar. Visual Studio Code, çok dilli ve çok platformlu bir programdır. Geliştirme ortamı HTML, Python ve diğer popüler programlama dilleriyle birlikte çalışır.

Ayrıca, kolay dağıtım ve çok sayıda uzantı sağlayan Microsoft Azure ile uyumludur.

Visual Studio Code Özellikler

 • IntelliSense, sözdizimi vurgulamanın ve otomatik tamamlamanın ötesine geçmenizi sağlar. Tiplerinize, fonksiyonlarınıza ve modüllerinize göre size akıllı tamamlamalar sağlar.
 • Özelleştirme ve özellikler. Diller, temalar, hata ayıklayıcılar ve daha fazlasını eklemek için uzantıları yükleyin.
 • Proje yöneticisi, birden fazla proje arasında geçiş yapmanızı kolayca erişilebilir hale getirir.

Web geliştiricileri neden Visual Studio Code’u seviyor?

 • Doğrudan düzenleyiciden kodunuzda hata ayıklayın.
 • Git komutları yerleşiktir. Düzenleyiciden farklılıkları, hazırlama dosyalarını vb. İncelerken Git ve diğer SCM sağlayıcılarıyla çalışın.
 • Canlı Sunucu uzantısı, doğrudan düzenleyici de web uygulamanızın canlı bir ön izlemesini sunar.

Sonuç

Daha hızlı ve daha verimli kod yazmak için yardım eli almak, şimdi her zamankinden daha fazla bir zorunluluk haline geliyor. İster kodlamaya yeni başlamış olun ister deneyimli bir veteriner olun, bir HTML düzenleyicinin herkesin en iyi arkadaşı olabileceğine inanıyoruz. Özellikler bir yana, size en uygun HTML düzenleyiciyi seçmek zor olabilir. Farklı editörlerle denemeler yapmanızı ve tarzınıza ve iş akışınıza en uygun olanı seçmenizi öneririz.

Ayrıca, büyük bir şirket için 7/24 desteğe ve kod yönetmeye ihtiyacınız olmadığı sürece, ücretsiz bir editörle muhtemelen sorun yaşamazsınız.

Siz hangisini kullanıyorsunuz? Yorumlarda tartışalım mı?

Rate article
Freelance Çalış
Bir Yorum Ekle