Freelancer Çalışarak Nasıl Para Kazanılır. [Kendi Patronun Ol!]

Freelance 101

Freelancer çalışarak nasıl para kazanılır mı merak ediyorsunuz? Bu kılavuz, 7 adımda freelancer olarak işinizi nasıl kuracağınızı ve başlatacağınızı, ihtiyaç duyacağınız araçları ve başarı için ipuçlarını kapsar.

Freelancer çalışan olarak daha fazla özgürlüğün tadını çıkarın.

Freelancer çalışma, kendi projelerinizi seçmenize, kendi programınızı oluşturmanıza ve kendi fiyatlarınızı belirlemenize olanak tanır. Serbest çalışmanın her yıl daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil.

Bu adımlar size bir freelancer çalışan olarak nasıl para kazanacağınızı ve kendi patronunuz olacağınızı gösterecek:

 • Serbest çalışma için hedeflerinizi belirleyin
 • Beceri setinize göre hangi hizmetleri sunmak istediğinize karar verin
 • İdeal müşterinizi belirleyin
 • Paketlerinizi ve fiyatlandırmanızı oluşturun
 • Web sitenizi ve dijital pazarlama kanallarınızı kurun
 • Birlikte çalışmaktan keyif aldığınız müşterileri bulun
 • İşletmenizi uzun vadeli başarı için ölçeklendirin
 • İşinizle bir şeyler karıştırmak istiyorsanız, serbest çalışmayı denemenin zamanı gelmiş olabilir. Siz farkına bile varmadan, daha esnek ve özgür bir yaşama doğru yola çıkacaksınız.

Son iki yılın çalışma şeklimizde önemli değişiklikler getirdiği bir sır değil. Bazılarımız uzaktan çalışmaya başladı, bazılarımız işini kaybetti, bazılarımız yeni fırsatlar buldu ve eminim sonunda hepimiz Zoom sanatında ustalaştık.

Tüm bu değişiklikler etrafta dönerken, bir trendin burada kalması muhtemel: Freelancer çalışma.

ABD’de serbest çalışanların sayısı son beş yıldır her yıl arttı ve bu yönde devam etmesi bekleniyor.

2023 Upwork araştırması, Amerikan işgücünün %36’sının bir tür serbest çalışmayla uğraştığını ve serbest çalışanların yıllık 1.2 trilyon dolar kazanç getirdiğini buldu.

Bu esnek ve kazançlı çalışma tarzını denemeyi düşündüyseniz, tam size göre bir rehberimiz var. Başlamak için ihtiyaç duyacağınız araçlar ve başarı için ipuçları da dahil olmak üzere, serbest meslekten nasıl para kazanılacağına bir göz atalım.

Freelancer Çalışmak Nedir?

Serbest çalışma, serbest meslek sahibi olduğunuz ve şirketler veya bireyler için sözleşmeli olarak çalıştığınız anlamına gelir. Herhangi bir şirketin tam teşekküllü çalışanı sayılmazsınız. Bunun yerine, birkaç farklı şirket veya müşteriyle projeler üstlenebilirsiniz.

Serbest çalışmayı sevecek çok şey var. Birincisi, kendi saatlerinizi seçiyorsunuz. Yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışabilir ve kapasiteniz kadar çok müşteriyi kabul edebilirsiniz.

Serbest çalışanlar ayrıca kendi ödeme oranlarını da belirleyebilirler. Zamanla bu, geleneksel bir istihdam düzenlemesinden daha yüksek kazançlarla sonuçlanabilir.

Diğer taraftan, serbest çalışanlar genellikle sosyal haklar veya ücretli izin alamazlar. Gelir tutarsız olabilir ve ilk müşterilerinizi bulmak zor olabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, freelancer çalışma, katılımcılara iş yaşamları üzerinde daha fazla kontrol ve daha fazla sorumluluk verir. Daha sonra, sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için insanların serbest çalışmasının bazı özel nedenlerine bakacağız.

Neden Freelancer Çalışan Olunur?

Freelancer çalışma, zamanlarında daha fazla esneklik isteyen herkes için idealdir. Ne de olsa, hangi projeleri üstleneceğinizi seçen sizsiniz, dolayısıyla programınız ve iş yükünüz konusunda son söz sizde.

Freelancer çalışmaya başladığımda bu benim için en büyük motivasyon kaynağıydı. Seyahat etme, ailemi ziyaret etme ve The Great British Bake Off’u zaman zaman aşırıya kaçmak için fazladan bir gün izin alma özgürlüğüne sahipken ilgilendiğim projeler üzerinde çalışmak istedim .

Görünen o ki, yalnız değilim. Neden serbest çalıştıkları sorulduğunda, serbest çalışanların %71’i daha iyi program esnekliğinden hoşlandıklarını söyledi ve %88’i birincil motive edicinin nasıl ve ne zaman çalıştıkları üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğunu bildirdi.

Birçok işçi için serbest çalışma, geleneksel tam zamanlı bir işte olduğundan daha fazla para kazanmanın bir yolu olabilir.

Freelancer çalışanların %30’u serbest çalışmaya başlamak için işini bırakıyor ve bu kişilerin %65’i önceki iş yerlerine göre daha fazla serbest meslek kazanıyor.

Bunun da ötesinde, serbest çalışanlar yüksek genel mutluluk bildiriyor ve memnuniyet anketlerinde yaşam tarzlarını beşte dördünde sıralıyor.

Son olarak, serbest çalışma, geleneksel 9-5 ile uyumlu olmayan kişisel durumları olan kişiler için harika bir seçenek olabilir.

Serbest çalışanların %48’i bakıcıdır ve bunların %76’sı serbest çalışmanın onlara sevdiklerine bakarken daha fazla kullanılabilirlik ve esneklik sağladığını bildirmiştir.

Freelancer çalışanların %33’ünün ya kendilerinde bir engeli var ya da engelli bir aile üyesi var. Bunların %72’si serbest çalışmanın bu ihtiyaçları karşılamak için daha iyi bir ortam sunduğunu bildiriyor.

Elbette hiçbir iş mükemmel değildir. Serbest çalışmanın, ücretli izin olmaması, tutarsız gelir ve hiçbir fayda olmaması gibi bazı dezavantajları vardır. Ancak birçok insan için esneklik ve kazanç potansiyeli eksilerinden çok daha ağır basar.

Pekala, serbest meslek hayatını denemeye karar verdiniz. Freelance çalışarak nasıl para kazanılacağı hakkında konuşmadan önce, doğru araçlara sahip olmanız gerekir.

Freelancer Çalışarak Para Kazanmak İçin Hangi Araçlara İhtiyacım Var?

Sunabileceğiniz bir beceri veya hizmete ek olarak (birazdan daha fazlası), aşağıdakilere sahip olduğunuzdan emin olun:

Güvenilir internet bağlantısı: Serbest çalışan olarak çalışmak için güvenilir, yüksek hızlı bir internet bağlantısına sahip olmak çok önemlidir.

Çalışmanız %100 çevrimiçi olmasa bile, potansiyel müşterileri bulmak ve onlarla iletişim kurmak için büyük olasılıkla interneti kullanacaksınız, bu nedenle hızlı bir bağlantıya yatırım yapmaya değer.

Dizüstü veya masaüstü bilgisayar: Yaptığınız işi halledebilecek bir bilgisayara veya cihaza ihtiyacınız olacak. Veri girişi veya serbest yazarlık gibi daha düşük teknolojili faaliyetler için herhangi bir modern cihaz faturaya uyacaktır.

Kodlama veya video düzenleme gibi daha teknik ağırlıklı işler yapıyorsanız, daha yüksek taleplere ayak uydurabilecek bir sisteminiz olması gerekir.

Yazılım: Serbest çalışan olarak, işinizi yürütmek için muhtemelen kendi araçlarınızı ve yazılımlarınızı sağlamanız gerekecektir .

Örneğin, bir grafik tasarımcıysanız, bir Adobe Illustrator veya Procreate aboneliğine ihtiyacınız olabilir. Bir video düzenleyiciyseniz, kendi düzenleme yazılımınıza ve stok müzik aboneliklerine ihtiyacınız olabilir.

İşletmenizin arka ucunda, yeni müşteriler edinmek, projeleri yönetmek, üretkenliği artırmak ve ödeme almak için de araçlara ihtiyacınız olacak. İşte bazı popüler seçenekler:

 • Wave: Fatura oluşturmak için Wave’i kullanmak ücretsizdir. Her işlem için bir işlem ücreti alıyorlar.
 • Dubsado: Dubsado, müşteri alım formları oluşturabileceğiniz, toplantıları planlayabileceğiniz, fatura gönderebileceğiniz ve projelerinizi yönetebileceğiniz hepsi bir arada bir iş yönetimi aracıdır.
 • Honeybook : Honeybook, fatura gönderebileceğiniz, müşterileri planlayabileceğiniz ve devam eden görevlerinizi yönetebileceğiniz başka bir kapsamlı araçtır.
 • Web sitesi: Son olarak, portföyünüzü görüntüleyebileceğiniz , hizmetlerinizi öne çıkarabileceğiniz ve ilgilenen müşterilerle bağlantı kurabileceğiniz yüksek kaliteli bir web sitesine sahip olmak iyi bir fikirdir.
dubsado Freelancer

Bir dakika içinde web sitenizi nasıl kuracağınız hakkında daha fazla konuşacağız, ancak önce, işte başarılı bir freelancer meslek kariyeri için yol haritanız.

7 Adımda Çevrimiçi Freelance Çalışarak Nasıl Para Kazanılır

1. Adım: Freelancer Çalışmak İçin Hedeflerinizi Belirleyin


Hedefsiz yeni bir freelance bir iş kurmak, pusulasız yelken açmak gibidir. Bu son noktanın ne olduğunu bilmeden gitmek istediğiniz yere varmak zor.

Freelancer işiniz için hedefler belirlemek sizi yolda tutabilir. Göz önünde bulundurulması gereken bazı hedef türleri şunlardır:

 • Finansal hedefler: Ayda veya yılda kazanmak istediğiniz belirli bir miktar para var mı? Tam zamanlı olarak mı yoksa ek iş olarak mı serbest çalışmayı düşünüyorsunuz?
 • Zaman hedefleri: Kendiniz için ne tür bir iş yükü istiyorsunuz? Haftada kaç saat çalışmak istiyorsunuz?
 • Yaşam tarzı hedefleri: Evden çalışmak ister misiniz? İşten uzakta daha fazla aile tatili yapmayı umuyor musunuz?
 • Tutku hedefleri: Üzerinde çalışmaktan zevk alacağınız ve sizi tatmin edecek belirli bir proje türü var mı?

Oyun planınızı oluştururken, derinlere atlamak ve zamanınızın ve enerjinizin %100’ünü serbest çalışmaya harcamak cazip gelebilir.

Ancak, çoğu yeni serbest çalışan için günlük işinizi hemen bırakmamak en iyisidir. Müşteri oluşturmak zaman alabilir ve kendinize mali baskı uygulamak, daha az arzu edilen işlere girmenize neden olabilir.

Şimdi, uzun vadeli freelancer çalışma hedeflerinizi göz önünde bulundurarak, müşterilerinize ne sunacağınıza karar vermenin zamanı geldi.

2. Adım: Hangi Hizmetleri Sunacağınıza Karar Verin

Serbest çalışan olarak neler sunacağınız konusunda zaten bir fikriniz olabilir ve eğer yaparsanız, bu harika! Bazı endüstriler doğal olarak kendilerini serbest çalışmaya borçludur.

Ancak oyunda yeniyseniz ve “hizmetlerim ne olacak?” sorusuna takılıp kalmış hissediyorsanız. aşamada, bu bölüm biraz netlik kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Halihazırda iyi yaptığınız şeyleri düşünerek başlayın. Kulağa basit geldiğini biliyorum, ancak size sezgisel görünen bazı beceriler, diğer insanlar için büyük acı noktaları olabilir.

Belki verileri organize etmede, logo oluşturmada veya ilginç makaleler yazmada mükemmelsiniz. Belki iki dil konuşuyorsunuz veya YouTube videolarını düzenleme konusunda ustasınız.

Ne tür bir iş yapmaktan hoşlandığınızı, sizi neyin aydınlattığını düşünün.

Freelancer çalışmak için iş fikirleri:

 • Makale veya metin yazarlığı
 • Sanal Asistan
 • Sosyal medya Yöneticisi
 • Web sitesi tasarımcısı
 • Web geliştiricisi
 • Programlama
 • grafik tasarımcı
 • Çevrimiçi öğretmen veya öğretmen
 • kullanıcı deneyimi tasarımcısı
 • Satış
 • Müşteri desteği
 • Dil çevirmeni
 • Video veya fotoğraf düzenleyici

Ardından, zaten orada olanlarlistedekiler hakkında biraz araştırma yapın.

Freelancer iş imkanları

Upwork ve Guru gibi serbest platformlarda yapmak istediğiniz işi arayın . Burada insanların dünya çapında ne tür paketler ve hizmetler sunduğunu görebilirsiniz.

Sunmak istediğiniz şeye benzer bir liste bulduğunuzda, geçmiş müşteri incelemelerine bakın. Bu, gerçek kişilerin geçmişte bu hizmeti satın aldığını gösterir. Otantik incelemeler, birinin bu tür işler için ödeme yapacağına dair konsept kanıtı işlevi görür.

Her şey nasıl yapacağınızı, ne yapmak istediğinizi ve insanların ne için para ödeyeceğini bildiğiniz o tatlı noktayı bulmakla ilgilidir.

Son olarak, niş oluşturmanın yollarını düşünün. Ne kadar spesifik olursan o kadar iyi.

Çoğu insan freelancer çalışan işe aldığında, çok özel bir şey arıyorlar. Bu şeyi sağlayabilirseniz, sizinle bir rakibe karşı gelmeleri daha olasıdır.

vegan e-book

Örneğin, genel Şükran Günü tarifleri hakkında bir e-kitap spesifik değildir, ancak Makarna tabanlı bu “Vegan İtalyan Şükran Günü” tarif kitabı süper niş.

Vegan Şükran Günü tarifleri arıyorsanız hangisini seçersiniz? O lezzetli balkabağı risottosuna dalardım!

Aynı şey freelancer çalışanlar için de geçerlidir. Birinin satış kopyasına yardımcı olacak bir serbest yazar aradığını varsayalım. Büyük olasılıkla genel bir yazar yerine bir satış metin yazarlığı uzmanı seçeceklerdir.

Niche, belirli bir alanda daha gelişmiş hizmetler sunmanıza olanak tanıyarak daha az rekabet, daha yüksek oranlar ve daha fazla yetki ile sonuçlanır.

3. Adım: İdeal Müşterinizi Belirleyin

Ardından, birlikte çalışmak istediğiniz ideal müşteriyi düşünün. Bireyler, küçük işletme sahipleri, büyük şirketler veya herkesin bahsettiği harika yeni başlangıçlar için serbest çalışmayı tercih edebilirsiniz.

Bu müşterinin neye ihtiyacı olduğunu, mücadelelerini, neleri dış kaynak kullanmak istediklerini ve çevrimiçi olarak nerede takıldıklarını düşünün. Bu şekilde, pazarlama çalışmalarınızı doğru kişilere göre uyarlayabilirsiniz.

Freelancer çalışmanın güzel yanı, kendi müşterilerinizi ve projelerinizi seçebilmenizdir, o halde neden sevdiğiniz bir şeyi seçmiyorsunuz?

Freelancer çalışanların %64’ü, anlamlı ve ilginç buldukları projeler üzerinde çalıştıkları için bu yaşam tarzını seçtiklerini söylüyor ve siz de yapmalısınız.

4. Adım: Paketlerinizi ve Fiyatlandırmanızı Oluşturun

Freelancer çalışan olmanın bir başka avantajı da kendi fiyatlandırmanızı belirleyebilmenizdir. Çoğu serbest çalışan, fiyatlandırmasını üç yoldan biriyle yapılandırır:

Saatlik: Saatlik ücretli konserler tam olarak kulağa nasıl geliyorsa öyledir. Her çalışma saati için size ödenecek bir fiyat belirlersiniz. Bir müşteri sizi bir görev için işe alır ve ne kadar sürdüğünü takip edersiniz. Tamamlandığında, müşteriye geçen süre için fatura kesersiniz.

Ne kadar ücret alacağınızdan emin değil misiniz? Size bir basketbol sahası rakamı vermek için, 150 farklı ülkeden 7.000’den fazla serbest çalışanın katıldığı 2020 Payoneer araştırması, serbest çalışanların saatte ortalama 21 ABD doları ücret aldığını buldu.

Bu sayıyı, yaşadığınız yere, sunduğunuz hizmete ve deneyim seviyenize göre ayarlamanız gerekebilir, ancak bir başlangıç ​​noktasının olması yararlıdır.

Saatlik ödeme yapısı basit olsa da işinizi büyütmek için ideal olmadığını unutmayın. Sonunda, sunduğunuz hizmetlerde daha hızlı ve daha verimli olacaksınız, bu nedenle proje tabanlı bir model kullanmak daha mantıklı olabilir.

Proje tabanlı: Proje tabanlı konserler, sizin ve müşterinin, bitirmeniz kaç saat sürdüğüne bakılmaksızın, bir proje için tam bir fiyat üzerinde anlaşmanız anlamına gelir.

Örneğin, bir web sitesi tasarımcısıysanız, bir müşteri için yeni bir web sitesi oluşturmak için 3.000 ABD Doları tutarında sabit bir ücret talep edebilirsiniz.

Proje paketlerini yapılandırırken, herkesin aynı sayfada olması için revizyon sayısı ve zaman çizelgesi hakkında net olun.

Retainer: Retainer paketleri, gelir tutarlılığı sağladıkları için çoğu serbest çalışan için idealdir. Bir hizmetli ile müşteriniz, hizmetleriniz için sürekli olarak size yinelenen bir miktar öder.

Hizmetliler, sürekli olarak işe başlama veya işten ayrılma yapmadığınız için her iki taraf için de zaman kazandırır. Birkaç haftada bir yeni müşterilerle tanışmak yerine sistemlerini öğrenebilir ve tercihlerine özel tutarlı işler sunabilirsiniz.

Hangi fiyatlandırma modelini seçerseniz seçin, oranlarınızı belirlerken vergileri hesaba kattığınızdan emin olun. Bir serbest çalışan olarak, vergileri kendi başınıza idare etmekten büyük olasılıkla siz sorumlu olacaksınız ve daha azını biriktirmektense daha fazlasını biriktirmek daha iyidir.

Unutmayın, fiyatlarınız zaman içinde değişebilir ve değişmelidir. Daha yetenekli oldukça, oranlarınızı artırabilirsiniz. Serbest meslek sahibi olmanın güzelliği bu.

5. Adım: Web Sitenizi ve Çalışma Portföyünüzü Kurun

Artık freelancer hizmetleriniz ve fiyatlarınız hakkında bir fikriniz olduğuna göre, dünyaya iş için açık olduğunuzu söylemenin zamanı geldi. Bunu yapmanın en iyi yolu bir web sitesi aracılığıyla.

Tüm Podia kullanıcıları , yalnızca birkaç tıklamayla sınırsız sayfa oluşturmanıza ve özelleştirmenize olanak tanıyan ücretsiz web sitesi oluşturucumuza erişebilir . Şimdi kaydolun ve %100 ücretsiz güzel bir web sitesi oluşturun .

Aylık küçük bir ücret karşılığında serbest çalışan web sitenizi oluşturmak için WordPress ve Squarespace gibi platformları da kullanabilirsiniz. Her ikisi de, bir teknisyen olmasanız bile kutudan çıkar çıkmaz kullanımı kolay güzel şablonlar içerir.

Web sitenizin aşağıdakileri içerdiğinden emin olun:

 • Hakkında sayfası: Bu, potansiyel müşterilere kendiniz hakkında daha fazla bilgi verdiğiniz yerdir.
 • Hizmetler sayfası: Burada, hizmetlerinizi ve paketlerinizi ayrıntılı olarak anlatacaksınız.
 • Portföy parçaları: Gelecekteki müşterilerin ne beklemeleri gerektiğini bilmeleri için en iyi çalışmalarınızı sergileyin.
 • Görüşler: Görüşler ve incelemeler meşruiyet katar. İşte onlardan istemenin bazı yolları .
 • İletişim bilgileri : Potansiyel müşterilerin sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırın.

Atlanta merkezli grafik tasarımcı Colleen Eakins’in web sitesine bir göz atın. Web sitesinde, hizmetlerinin net bir dökümünün yanı sıra ayrıntılı müşteri incelemeleri, portföy parçaları, bir hakkında sayfası ve iletişim bilgileri bulunmaktadır.

Potansiyel bir müşteri olarak, markası hakkında bilgi edinebilir ve gezinmesi kolay tek bir sitede çalışmalarının örneklerini görebilirim.

Bu kurulum aşamasında, işinizin arka ucunu nasıl düzenleyeceğinizi de düşünmeye başlamalısınız. Proje yönetimi araçları, birden çok istemciyi ve idari görevi dengelemenize yardımcı olabilir.

Faturalandırma, işe alım ve defter tutma için harcadığınız saatler için size ödeme yapılmaz, bu nedenle bu faaliyetleri hızlandırmak ve ödenmemiş görevleri en aza indirmek için sağlam bir sisteme ihtiyacınız olacaktır.

Ardından, portföy web sitenizi ve sahne arkası süreçlerinizi hazır hale getirdiğinizde, müşteri rezervasyonu yapmaya hazırsınız demektir.

6. Adım: Hoşunuza Giden Müşterileri Bulun

İlk başladığınızda, müşteri bulmak biraz koşuşturma gerektirebilir. Güzel haberler? Bugünlerde birbirimize ne kadar bağlı olduğumuzla, hizmetlerinize ihtiyaç duyan müşterileri bulmak için birçok yol var.

Freelancer çalışan müşterilerle endüstri konferanslarında, sosyal medyada, uzak iş listeleme siteleri aracılığıyla ve hatta aradığım ve birlikte çalışmak istediğim kişilere e-posta göndererek tanıştım.

Freelancer olarak ilk müşterilerinizi bulmanın bazı yolları:

Sosyal medyayı kullanın. Hizmetleriniz hakkında Facebook, LinkedIn ve Instagram’da yayın yapın. Serbest çalışanların %74’ü işlerini tanıtmak için sosyal medyayı kullanıyor, bu nedenle bu, olası müşteri adaylarını bulmak için mükemmel bir yer olabilir.

Kişisel ağınıza sorun. Çevrenizdeki kimlerin yeni bir web sitesine veya sanal asistana ihtiyacı olabileceğini asla bilemezsiniz.

Bir blog başlatın. Bir blog başlatın ve ideal kitlenizi ilgilendiren içerik yazın. Arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda görünmek için SEO en iyi uygulamalarını kullanırsanız bonus puanlar .

Örneğin, web tasarım hizmetleri sunuyorsanız, “Web sitenizin ana sayfasına eklemeniz gereken 5 şey” veya “Sık görülen web sitesi hataları ve nasıl düzeltilir” gibi blog yazıları yazabilirsiniz.

Yayında, okuyucunun daha fazla yardıma ihtiyacı varsa web sitesi hizmetleri sunduğunuzu belirtin.

Ayrıca sektörünüzdeki diğer siteler için misafir blog yazıları yazabilirsiniz. Bu, daha geniş bir kitleye erişmenizi sağlar ve güvenilirlik oluşturmanıza yardımcı olabilir.

İş panolarını keşfedin: FlexJobs , We Work Remotely ve RemoteCo gibi web sitelerinde serbest çalışan iş ilanlarına bakın.

Bu kurulların her türlü işi vardır, bu nedenle serbest veya sözleşmeli fırsatlar bulmak için filtreleri kullanmanız gerekir.

Örneğin, Uzaktan Çalışıyoruz’da “İş Arayanlar”a tıklayın ve ardından “Gelişmiş İş Arama”yı seçin. Serbest ve bağımsız yüklenici konserlerini bulmak için “İş Türleri” açılır menüsünden “Sözleşme”yi seçin.

Referans isteyin. Tanıdığım en başarılı serbest yazarlardan bazıları neredeyse tamamen referansa dayalıdır ve ağızdan ağza tavsiyeler yoluyla bazı harika müşterilerle şahsen tanıştım.

Müşteri bulmak, işinizde heyecan verici bir zamandır, ancak büyüdükçe, çiğneyebileceğinizden daha fazlasını ısırmanın cazibesine karşı koyun. Çifte rezervasyon yapmaktan kaçınmanın bir yolu, çalışma saatlerini kendiniz belirlemek ve sürdürmektir.

Geleneksel bir tam zamanlı iş günü yapısı olmadan, ben de dahil olmak üzere birçok serbest çalışan, 7/24 çalışma ve tükenme noktasına kadar koşma tuzağına düşüyor. Bu seni bir yere götürmez.

Çalışma saatlerinizi seçin ve bunlara bağlı kalın. Kapasiteniz varsa, yeni konserlere hayır demek sorun değil . Bir molaya ihtiyacınız olduğunda zaman ayırın . Serbest çalışmanın amacı size daha az değil daha fazla özgürlük vermektir.

7. Adım: İşletmenizi Ölçeklendirin

Artık freelancer işiniz yoluna girdiğine göre, ölçeklendirmeyi düşünmenin zamanı geldi. Bir işletmeyi ölçeklendirmek, onu sınırlama olmaksızın büyüyebilecek şekilde kurmak anlamına gelir.

Bağımsız bir freelancer çalışan olarak, zamanınız en büyük sınırlayıcı faktörünüzdür. Sizden sadece bir tane ve günde 24 saat var, bu nedenle kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için dolar için işlem saatlerinden kaçınmak istiyorsunuz.

freelancer çalışan işinizi uzun vadede ölçeklendirmenin bazı yolları şunlardır:

Öğrenmeye devam edin: Artık patron sizsiniz, kendi eğitiminizden ve gelişiminizden siz sorumlusunuz. Çevrimiçi kurslara katılın, endüstri konferanslarına katılın ve nişinize daha derine inmek için mümkün olduğunca çok şey öğrenin.

Serbest yazma becerilerinizi geliştirmekle ilgilendiğinizi varsayalım. Dönüşümleri kopyalayarak artırmaya yönelik çevrimiçi bir kurs olan 10X Açılış Sayfaları hile yapabilir. Bu, gelecekteki müşterilere yol açabilecek yazma becerilerinizi geliştirmek için harika bir program olabilir.

Eğitiminize devam ederek daha gelişmiş hizmetler sunabilir ve fiyatlarınızı artırabilirsiniz.

Serbest çalışanların %59’u beceri eğitimi alıyor, bu nedenle bunu serbest çalışan işinizi kurmanın önemli bir parçası olarak düşünün.

Çevrimiçi bir kurs veya dijital ürün oluşturun: Çevrimiçi kurslar ve dijital ürünler satmak , serbest çalışma kazançlarınızı pasif gelirle tamamlamanın harika bir yolu olabilir .

Ayrıca, freelance hizmetleriniz için bütçesi olmayan ancak yine de sizinle çalışmak isteyen insanlarla bilginizi paylaşmanın bir yoludur.

Örneğin, freelancer bir sosyal medya yöneticisiyseniz, yeni başlayanlar için Instagram hakkında çevrimiçi bir kurs oluşturabilirsiniz. Dijital bir ürün olarak satmak için Instagram gönderi şablonları da oluşturabilirsiniz.

Ne yaratırsanız yaratın, becerilerinizi geliştirmek ve gelirinizi çeşitlendirmek, serbest çalışma işinizi uzun vadede geleceğe ölçeklendirmenize yardımcı olabilir.

Rate article
Freelance Çalış