Başarılı Bir Dropshipping İş Modeli Oluşturmanın 6 Adımı

Dropshipping

Dropshipping (Stoksuz E-ticaret), finansal kapasiteden çok daha ağır basan internet pazarlama becerileri nedeniyle yeni girişimciler, özellikle Z kuşağı ve Y kuşağı için son derece popüler bir iş modelidir. Sattığınız ürünleri stoklamanız veya işlemeniz gerekmediğinden, sınırlı parayla stoksuz satış işine başlamak mümkündür.

dropsihpping stoksuz ticaret

Bir stoksuz satış modeli işleten bir e-ticaret web sitesi, sattığı ürünleri üçüncü taraf bir tedarikçiden veya üreticiden satın alır ve ardından siparişi yerine getirir. Bu sadece operasyonel maliyetleri azaltmakla kalmaz, aynı zamanda tüm çabalarınızı müşteri kazanımına odaklamak için zaman kazanmanızı sağlar.

Perakende devleriyle rekabet edebilecek bir iş kurmaya ve bunu sınırlı bir bütçeyle yapmaya hazırsanız, aşağıdaki altı adımı izleyin. Bir dropshipping iş modeli başlatmak için çok fazla başlangıç ​​fonu gerekmese de, çok büyük miktarda sıkı çalışma gerektirecektir.

Alakalı: Türkiye Dropshipping Firmaları

1. Bir Niş Seçin.

Seçtiğiniz nişin tam odaklı olması ve gerçekten ilgilendiğiniz bir şey olması gerekir. Odaklanmayan bir ürün yelpazesini pazarlamak zor olacaktır. Seçtiğiniz niş konusunda tutkulu değilseniz, cesaretiniz kırılmaya daha yatkın olacaktır, çünkü bir stoksuz satış işini başarılı bir şekilde ölçeklendirmek için çok çalışmak gerekir. Nişinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar ise şöyle:

  • Cazip kazançlar arayın.  Bir stoksuz satış (nakliye) iş modeli yürüttüğünüzde, odak noktanız pazarlama ve müşteri kazanımıdır, bu nedenle 20$’lık bir ürünü satmak için gereken iş miktarı, esasen 1.500$’lık bir ürünü satmakla aynıdır. Daha yüksek fiyatlı ürünler (kar bırakan) içeren bir niş seçin.
  • Düşük nakliye maliyetleri çok önemlidir.  Tedarikçiniz veya üreticiniz nakliyeyi üstlense bile, maliyet çok yüksekse müşteri itici olarak hareket edecektir. Göndermesi ucuz bir şey bulun, çünkü bu size müşterilerinize ücretsiz gönderim yapma ve daha fazla satış çekmek için bu maliyeti bir iş masrafı olarak karşılama seçeneği de sunar.
  • Ürününüzün, harcanabilir geliri olan dürtüsel alıcılara hitap ettiğinden emin olun.  Web sitenize trafik çekmeye odaklandığınızda, mümkün olan en yüksek dönüşüm oranını elde etmek istersiniz çünkü çoğu ziyaretçi asla geri dönmeyecektir. Sattığınız ürünler, anlık satın almaları tetiklemeli ve anında satın alma yapabilecek finansal güce sahip kişilere hitap etmelidir.
  • İnsanların aktif olarak ürününüzü aradığından emin olun.  Kullanım Google’ın Kelime Planlayıcı ve Google Trends potansiyel niş ile ilgili bazı ortak arama terimleri kontrol etmek. Satmayı planladığınız şeyi kimse aramıyorsa, daha başlamadan suda ölürsünüz.
  • Kendi markanızı yaratın.  Sattığınız her şeyi yeniden markalaştırabilir ve kendinizinmiş gibi satabilirseniz, stoksuz satış işiniz daha fazla değere sahip olacaktır. Beyaz etiketleyebileceğiniz ve özel ambalaj ve markalama ile kendi markanız olarak satabileceğiniz bir ürün veya hat arayın.
  • Yerel olarak kolayca bulunamayan bir şey satın.  Müşterinizin caddede bulamayacağı bir şey seçin. Bu şekilde, potansiyel bir müşteri için daha çekici hale gelirsiniz.

2. Rekabet Araştırması Yapın.

Unutmayın, Walmart ve Amazon gibi perakende devlerinin yanı sıra diğer dropshipping operasyonları ile rekabet edeceksiniz. Pek çok potansiyel stoksuz satışçının yanıldığı yer burasıdır, çünkü rekabeti çok az olan veya hiç olmayan bir ürün ararlar. Bu, söz konusu ürün için talep olmadığının bir işaretidir.

Yüksek nakliye maliyetleri, tedarikçi ve üretim sorunları veya düşük kar marjları dahil olmak üzere bir ürünün çok fazla rekabete sahip olmamasının birçok nedeni vardır. Yüksek talep olduğunun ve iş modelinin sürdürülebilir olduğunun bir işareti olduğu için rekabeti olan ürünlere bakın.

3. Tedarikçiye Güven Verin.

Yanlış tedarikçiyle ortaklık yapmak işinizi mahvedebilir, bu nedenle bu adımı aceleye getirmemeniz önemlidir. Uygun durum tespiti yapın. Çoğu stoksuz nakliye tedarikçisinin denizaşırı ülkelerde bulunması, iletişimi hem yanıt hızı hem de birbirini anlama yeteneği açısından son derece önemli kılıyor. Potansiyel bir tedarikçinin iletişim becerilerinden yüzde yüz emin değilseniz, devam edin ve aramaya devam edin.

Alibaba, potansiyel üreticileri ve tedarikçileri belirlemek ve onlarla iletişim kurmak için en büyük çevrimiçi kaynaklardan biri haline geldi. İşletmenizin katlanarak büyümesi durumunda, çok fazla soru sorduğunuzdan ve üretim yeteneklerinin ne olduğunu öğrendiğinizden emin olun. Sizinle ölçeklenebilme yeteneğine sahip olduklarından emin olmak istersiniz.

Geçmişte bu yolda yürüyen diğer girişimcilerden öğrenmeye çalışın (dropshipping ile ilgili bu subreddit). Bu, maliyetli tedarikçi hatalarından kaçınmanıza yardımcı olabilecek popüler bir konudur.

4. Kendi E-ticaret Web Sitenizi Oluşturun.

Dropshipping iş modelini destekleyen bir web sitesi kurmanın en hızlı yolu, Shopify gibi basit bir e-ticaret platformu kullanmaktır . Çalışmak için teknik bir geçmişe ihtiyacınız yok ve satışları artırmaya yardımcı olacak birçok uygulamaya sahip.

Özel bir çözüm oluşturmak için bir web tasarım ve geliştirme şirketi kiralamanıza izin verecek oldukça büyük bir bütçeniz olsa bile, özellikle başlangıçta tak-çalıştır seçeneklerinden birini kullanmak çok daha akıllıca bir harekettir. Bir kez kurulduktan ve gelir geldiğinde, ek web sitesi özelleştirmesini keşfedebilirsiniz.

5. Bir Müşteri Edinme Planı Oluşturun.

Harika bir ürüne ve bir web sitesine sahip olmak harika, ancak satın almak isteyen müşteriler olmadan bir işiniz yok. Potansiyel müşterileri çekmenin birkaç yolu vardır, ancak en etkili seçenek bir Facebook reklam kampanyası başlatmaktır.

Bu, hızlı ölçeklendirmeye katkıda bulunabilecek en baştan satış ve gelir elde etmenize olanak tanır. Facebook, teklifinizi doğrudan yüksek oranda hedeflenmiş bir kitlenin önüne koymanıza olanak tanır. Bu size en büyük markalar ve perakendeciler ile hemen rekabet etme yeteneği verir.

Ayrıca uzun vadeli düşünmek zorundasınız, bu nedenle arama motoru optimizasyonu ve e-posta pazarlaması da odak noktası olmalıdır. En başından e-postaları toplayın ve indirimler ve özel teklifler sunan otomatik e-posta dizileri oluşturun. Mevcut müşteri tabanınızdan yararlanmanın ve ek reklam ve pazarlama harcaması olmadan gelir elde etmenin kolay bir yoludur.

6. Analiz ve Optimize Edin.

İşinizi büyütmek için mevcut tüm verileri ve ölçümleri izlemeniz gerekir. Bu, ana müşteri edinme kanalınızsa, Google Analytics trafiğini ve Facebook Dönüşüm Piksel verilerini içerir. Her bir dönüşümü izleyebildiğinizde (müşterinin nereden geldiğini ve sonunda bir satışa yol açan web sitenizde hangi yolu izlediğini bilmek), neyin işe yaradığını ölçeklendirmenize ve neyin işe yaramadığını ortadan kaldırmanıza olanak tanır.

Asla kur ve unut bir reklam veya pazarlama çözümüne sahip olmayacaksınız. Sürekli olarak yeni fırsatları test etmeniz ve mevcut kampanyalarda ince ayar yapmanız gerekir; bu, kampanya harcamasını ne zaman optimize edeceğinizi veya değiştireceğinizi bilmenize olanak tanır.

Rate article
Freelance Çalış